Ας υποθέσουμε ότι βρίσκεστε σε μια οικογενειακή συγκέντρωση και η αδελφή σας σάς ρωτάει εάν το παντελόνι που φοράει της πηγαίνει.
Η απάντηση σας μπορεί να είναι “εννοείται” παρότι πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βάλει και κάτι που θα της ταίριαζε λίγο καλύτερα.
Πόσο κακό μπορεί να κάνει αυτό το είδος ψέματος στο παιδί σας;
Στην περίπτωση αυτή, τα «λευκά» ψεματάκια δεν είναι τόσο επικίνδυνα, αν και καλό είναι και αυτά να τα αποφεύγουμε.
Επιπλέον διδάσκουν στο παιδί σας ένα πολύτιμο μάθημα. Ότι, δηλαδή, δεν θέλετε να πληγώσετε τους άλλους ανθρώπους.
Όταν, λοιπόν, αργότερα εξηγήσετε στο πιτσιρίκι σας ότι προσπαθήσατε να φανείτε ευγενική για να φτιάξετε την διάθεση στη θεία Αγγελική, θα μάθει και το ίδιο να λαμβάνει υπόψη του τα συναισθήματα των άλλων (ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι ορισμένες φορές θα πρέπει να πει τη μισή αλήθεια).
Πότε να το ξανασκεφτείτε για το αν θα πείτε ψέματα;
Προσπαθήστε πάση θυσία να αποφύγετε ψέματα που μπορεί να κλονίσουν την εμπιστοσύνη του μικρού σας στο πρόσωπό σας.
Αποφύγετε, λοιπόν, να του πείτε ότι ο παπαγάλος του το έσκασε από το κλουβί, όταν στην πραγματικότητα έχει… αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο ή ότι θα επιστρέψετε σε δυο λεπτά, ενώ έχετε να κανονίσει να πάτε για φαγητό με τον σύζυγό σας.
Το πιθανότερο είναι η αλήθεια να στενοχωρήσει το παιδί σας. Είναι καλύτερα να το πλησιάσετε, να του εξηγήσετε πώς έχουν τα πράγματα και να το παρηγορήσετε.
Αν δεν το κάνετε, θα αναστατωθεί πολύ περισσότερο και πιθανόν να αισθανθεί προδομένο, αργότερα, όταν ανακαλύψει ότι δεν θα επιστρέψετε άμεσα η ότι το παπαγαλάκι του είναι θαμμένο στην πίσω αυλή.
Η μακροχρόνια παραποίηση της αλήθειας. Μπορεί να είναι ακόμη χειρότερη για το παιδί σας.
Αν, δηλαδή, συνηθίζετε να αποφεύγετε δύσκολες καταστάσεις χρησιμοποιώντας ως δικαιολογία ότι δεν αισθάνεστε καλά, τότε του στέλνετε το μήνυμα ότι είναι καλύτερα να μη λέει την αλήθεια.
Αφήστε που η τακτική αυτή θα σας στοιχειώσει αργότερα. Καθώς το παιδί σας θα μεγαλώνει, θα μάθει να λέει ψέματα και σε σας για το πού πήγε μετά το σχολείο ή για τις επιδόσεις του στα μαθήματα.